Od 1 czerwca gminy mogą składać wnioski o granty na sfinansowanie szkoleń dla mieszkańców
Internet uczynił świat otwartym dla każdego, niezależnie od miejsca zamieszkania, wieku czy płci Spowodował też, że świat stał się bardziej skomplikowany. Jak w pełni korzystać z dobrodziejstw internetu, a równocześnie omijać jego pułapki? Odpowiedzi na to pytanie służą szkolenia realizowane w ramach programu Ja w internecie skierowane do osób dorosłych, które ukończyły 25-ty rok życia. Celem Programu jest zwiększenie kompetencji cyfrowych mieszkańców Polski, zwiększenia ich poczucia bezpieczeństwa w internecie i wzmocnienia pozycji na rynku pracy. Istotnym elementem szkoleń jest przygotowanie użytkowników internetu do korzystania z e-usług publicznych: rozliczenie podatków, złożenie wniosku o kartę EKUZ, 500+ czy dofinansowanie dla rolników nie będzie wymagało wizyty w urzędzie, a jeśli już to w wyjątkowych wypadkach. Gminy mogą ubiegać się o granty w wysokości do 150 tysięcy złotych na realizację Ja w Internecie. W programie nie jest wymagany wkład własny, a dla mieszkańców szkolenia są bezpłatne.
Fundacja Legalna Kultura jako operator programu grantowego ogłasza nabór wniosków konkursowych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Nabór dla pięciu województw rusza 1 czerwca 2018 roku i potrwa do 30 czerwca, natomiast nabór wniosków dla gmin z obszaru województwa mazowieckiego rusza 8 lipca 2018 roku i potrwa do 8 sierpnia 2018. Gminy mogą składać wnioski samodzielnie lub w partnerstwie z organizacją pozarządową. Uzyskać można grant w wysokości od 15 000 do 150 000 złotych. Jeśli gmina nie dysponuje wystarczającą liczbą komputerów do przeprowadzenia szkoleń, może wystąpić o sfinansowanie ich zakupu. Po zakończeniu programu komputery zostaną przekazane do szkoły lub centrum kształcenia nauczycieli na terenie gminy.
Pomoc Legalnej Kultury
Legalna Kultura zapewni wsparcie organizacyjne i dydaktyczne na każdym etapie projektu. Gminy, które zadeklarują przeszkolenie największej liczby osób zostaną zaproszone do udziału w projektach kulturalnych i edukacyjnych Legalnej Kultury takich jak Otwarte Drzwi do Kultury</> (warsztaty edukacyjne dla uczniów i nauczycieli w małych miejscowościach) i Kultura na Widoku (projekt promujący otwarty dostęp do bogactwa kultury w sieci).
Dlaczego warto?
Dzięki uczestnictwu w programie Ja w Internecie gmina wprowadzi kolejnych mieszkańców w świat internetu: pokaże jak funkcjonują social media, jak załatwiać codzienne sprawy w sieci i kontaktować się za pomocą internetu. Dla bardziej zaawansowanych cenne mogą okazać się umiejętności wykorzystywania Internetu w prowadzeniu własnego biznesu czy wiedza pozwalająca chronić dzieci przed niepożądanymi treściami. Celem programu jest również zwiększenie dostępu mieszkańców do kultury, edukacji i informacji z legalnych źródeł. Tematy szkoleń są dopasowane do potrzeb mieszkańców i do poziomu zaawansowania ich wiedzy. Tematy szkoleń to: Rodzic w Internecie, Mój biznes w sieci, Moje finanse i transakcje w sieci, Działanie w sieciach społecznościowych, Tworzenie własnej strony internetowej (bloga), Rolnik w sieci, Kultura w sieci.
Zanim rozpoczną się szkolenia dla mieszkańców, Fundacja Legalna Kultura przeszkoli lokalnych instruktorów (osoby z doświadczeniem dydaktycznym – bibliotekarzy, nauczycieli, członków organizacji pozarządowych). Dzięki temu gmina stworzy lokalną kadrę instruktorską, która po zdobyciu nowych kompetencji będzie mogła prowadzić szkolenia również po zakończeniu projektu.
Ja w Internecie, czyli kto?
Wnioski o finansowanie szkoleń w ramach Ja w Internecie mogą składać gminy – niezależnie od wielkości – z województw: mazowieckiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. W szkoleniach uczestniczyć mogą dorośli, którzy ukończyli 25 lat. Program jest otwarty dla osób z niepełnosprawnościami, wykluczonych cyfrowo, bezrobotnych).
Jak zgłosić gminę?
Zgłoszenie do programu i jego realizacja są niezwykle proste. Wnioskodawcy przesyłają wnioski grantowe za pośrednictwem strony internetowej oraz w formie papierowej na adres Fundacji Legalna Kultura. Wszystkie niezbędne dokumenty i szczegółowe informacje o projekcie są dostępne w podstronach: O programie i Dokumenty.